sobota, 15 października 2022

O projekcie podczas 33. MFKiG + Piotr Kasiński

O pracy nad Leksykonem Komiksu Łódzkiego opowiedziałem publiczności podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. A skoro o tym wspominam, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do wpisu mój biogram, wszak w Leksykonie też nie może go zabraknąć.

Piotr Kasiński - ur. w 1972 r. w Cieszynie, od 1998 r. mieszka w Łodzi. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz debiutował w 1989 r. na łamach „Świata Młodych”; pracował m.in. w „Dzienniku Łódzkim” oraz „Fakcie”  i „Dzienniku”. Był współwłaścicielem agencji prasowej i fotograficznej oraz redaktorem magazynu „Arena Komiks” oraz serii „Zarysowane Zeszyty” (wyd. Graficon). Zawodowo zajmował się dziennikarstwem do 2006 roku, by potem oddać się działalności kulturalnej (nie uciekając jednak całkowicie od żurnalistyki). W latach 2006-2012 pracował w Łódzkim Domu Kultury, następnie w Łódzkim Centrum Komiksu. Od 2016 roku jest specjalistą w Wydziale Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź. Scenarzysta komiksowy, swój pierwszy komiks pt. „Klucz” napisał w 2001 r. (rys. Robert Trojanowski). Współtworzy komiksy głównie z Robertem Trojanowskim (seria "Pik i Robi") i Tomaszem Tomaszewskim, ale nad historiami obrazkowymi pracował też z Pawłem Kwiatkowskim, Tomaszem Piorunowskim, Markiem Skotarskim, Julią Nikitiną i Marią Bogatową. Pisze scenariusze autorskie oraz na zlecenie (promocyjne, reklamowe, edukacyjne). 

Od wielu lat aktywnie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o komiksie oraz edukacji w zakresie podstaw języka komiksu. Wspólnie z Robertem Trojanowskim stworzył książki „Zrób sobie komiks” i „Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem”, skierowane do dzieci i młodzieży (wyd. Znak Emotikon), w sposób praktyczny wprowadzającą do języka komiksu. Jest współautorem trzech publikacji (zeszytów ćwiczeń) opublikowanych w ramach realizacji projektów Młodzieżowa Akademia Komiksowa oraz Dziecięca Akademia Komiksowa, które trzykrotnie uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto regularnie prowadzi warsztaty komiksowe w placówkach oświatowych i kulturalnych oraz powoływany jest do składów jury konkursów poświęconych komiksowi (organizowanych m.in. przez Muzeum Sztuki w Łodzi, Dom Literatury w Łodzi czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie). Jest też stałym publicystą miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”, w którym przybliża czytelnikom sztukę komiksu.

Od 1998 roku organizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, obecnie dyrektor artystyczny tego festiwalu. W latach 2004-2015 był wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Współorganizuje także krajowe i zagraniczne wystawy polskiego komiksu. Pracował przy organizacji międzynarodowych warsztatów komiksowych „City Stories”. Pomysłodawca, redaktor naczelny i wydawca ukazującego się od 2002 roku zina „eMeFKa News”. Twórca zina „Twarde S(z)utki”. Regularnie zajmuje się prowadzeniem warsztatów komiksowych dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, instytucjach kultury oraz w czasie wydarzeń kulturalnych. Ponadto zajmuje się redakcją publikacji i katalogów poświęconych komiksowi. W 2009 roku uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w ramach przyznanego w 2022 roku stypendium w zakresie sztuk wizualnych realizuje projekt „Leksykon Komiksu Łódzkiego”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz