niedziela, 30 października 2022

Wicek i Wacek

Wicek i Wacek - seria komiksowa ukazująca się w okresie powojennym w łódzkim „Experssie Ilustrowanym”. Autorami cyklu o przygodach tytułowych bohaterów byli Adam Ochocki (dziennikarz, pisarz, scenarzysta) oraz rysownik Wacław Drozdowski. Wicek i Wacek wzorowani byli na bohaterach duńskiej animacji „Pat i Patachon”, których rysunkowe przygody ukazywały się w „Expressie” przed II wojną światową (spora część odcinków wyszła wówczas spod ręki Drozdowskiego).

Pierwszy odcinek „Wicka i Wacka” ukazał się w styczniu 1946 roku, w drugim numerze reaktywowanego po wojnie „Expressu”. Perypetie dwóch urwisów ukazywały się codzienne w formie czterokadrowych pasków podpisanych dialogami. Akcję pierwszych odcinków autorzy umieścili w okresie II wojny światowej. Bohaterowie na wszelkie sposoby uprzykrzają życie hitlerowcom, a dynamiczna fabuła rzuca ich w różne rejony Niemiec (a nawet do Hiszpanii). Kolejne części działy się już w czasach powojennych – Wicek i Wacek osiedli na łódzkim Widzewie przy ul. Antoniewskiej 16, bynajmniej nie rezygnując ze swojego awanturniczego życia. Nie da się ukryć, że z czasem ich przygody zaczęto też wykorzystywać do celów propagandowych (nasi bohaterowie walczyli z wrogami socjalistycznego postępu, głosowali w wyborach zgodnie z linią partii, a także – rezygnując z zawadiackiego trybu życia – zostawali niepijącymi przodownikami pracy). Po śmierci Wacława Drozdowskiego w 1951 roku stroną rysunkową serii zajęli się Stanisław Gratkowski i Jerzy Jankowski. O scenariusz nadal dbał Adam Ochocki, który m.in. wysłał Wicka i Wacka do Stanów Zjednoczonych (pokazując fatalny wizerunek wrogiego ówczesnemu ustrojowi Polski kraju). Na łamach „Expressu Ilustrowanego” przygody Wicka i Wacka ukazywały się przez niemal 7,5 roku i była to najdłużej publikowana seria prasowa w tamtych czasach w Polsce.

Bohaterowie łódzkiej popołudniówki doczekali się także kilku wydań albumowych. W 1948 roku światło dzienne ujrzały „Wicek i Wacek. Ucieszne przygody dwóch wisusów w czasie okupacji, na ich cześć wierszem opisane”. Dzięki dodrukom, do 1950 roku album osiągnął nakład 250 tysięcy egzemplarzy (drugie, pokolorowane wydanie ukazało się w 1989 roku w nakładzie 200 tys. egz.). W 1971 roku ukazał się album „Wicek, Wacek i Polikarp. Nowe przygody”, a w 1988 – „Wicek i Wacek w czasie okupacji”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz