piątek, 30 września 2022

Łódzki Dom Kultury

Łódzki Dom Kultury – instytucja kultury, powołana do życia w 1953 roku, mająca za siedzibę modernistyczny Dom-Pomnik im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (budynek zbudowany w latach 1935–1939 według projektu Wiesława Lisowskiego, sfinansowany ze składek łodzian). Obecnie jest instytucją kultury samorządu województwa łódzkiego. W ŁDK organizowanych jest wiele imprez o różnorodnej tematyce, działają dwa kina, kilkanaście zespołów muzycznych i teatralnych. Jest to też m.in. miejsce spotkań dla dużej liczby stowarzyszeń i klubów, siedziba redakcji miesięcznika „Kalejdoskop” oraz wydawnictwa Kwadratura. Przede wszystkim jednak, w latach 1991-2012 Łódzki Dom Kultury pełnił rolę centrum działań łódzkiego środowiska komiksowego.

Dzięki połączeniu sił pracowników ŁDK, członków Stowarzyszenia Twórców „Contur” oraz Witolda Idczaka udało się zorganizować dwadzieścia dwie edycje Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (w latach 1991-1998 jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu, w 1999 jako Ogólnopolski Festiwal Komiksu, w latach 2000-2008 jako Międzynarodowy Festiwal Komiksu, od 2009 roku jako MFKiG). Oprócz tego w ŁDK odbywało się wiele mniejszych cyklicznych (i jednorazowych) imprez komiksowych, organizowanych w głównej mierze przez Witolda Idczaka (m.in. Targi Komiksu i Gwiazdka z Komiksem). To w Łódzkim Domu Kultury miała miejsce pierwsza, duża wystawa prac Grzegorza Rosińskiego. I to w tym budynku z publicznością festiwalu spotkali się m.in. Jean Giraud, Milo Manara, Tanino Liberatore czy Stan Sakai.

Pracownikami ŁDK najściślej i najdłużej związanymi z łódzkimi komiksiarzami byli Andrzej Sobieraj, Ewa Kowalska, Hanna Kubiak i Aleksandra Adamska. Gdy w 2004 roku Andrzeja Sobieraja na stanowisku kierowniczym zastąpił Adam Radoń, najpierw na krótko do zespołu dołączyła Aleksandra Kaźmierczak (odpowiedzialna przede wszystkim za pozyskiwanie funduszy). W 2006 roku pracownikiem ŁDK został Piotr Kasiński, a rok później Katarzyna Tośta. Ekipę organizującą MFKiG uzupełniła Ewa Stępień. I to właśnie czteroosobowy zespół Radoń – Kasiński – Tośta – Stępień przy wsparciu Witolda Idczaka odpowiedzialny był przez lata nie tylko za MFKiG, ale wiele komiksowych inicjatyw – lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych (w tym wielu wystaw polskiego komiksu za granicami kraju). Oczywiście do realizacji części przedsięwzięć (zwłaszcza festiwalu) dołączało grono innych osób (koordynatorów, grafików, wolontariuszy, kuratorów itd.) oraz duża grupa pracowników ŁDK.

Łódzki Dom Kultury rozstał się z komiksem z końcem 2012 roku, gdy zespół kierowany przez Adama Radonia przeniósł się do Domu Literatury w Łodzi, otwierając w 2013 Łódzkie Centrum Komiksu. Nie było to jednak rozstanie definitywne, bo przez kilka lat w galeriach ŁDK odbywały się wystawy towarzyszące MFKiG (przede wszystkim wystawa konkursu na krótką formę komiksową).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz